Ulje nima i zdravlje
Ulje nima možete koristiti kao koncentrat ili ga pomiješati sa nekim baznim uljem.
- Repelent – protiv komaraca i moljaca
- Koristi se kod mnogih kožnih oboljenja poput akni, opekotina, groznica, ekcema, psorijaze, svraba, atletskog stopala, prhuti i uši, protiv kandide, te kod upala uha i usne šupljine
- Za njegu i hidratizaciju kože, tretiranje bora i vraćanje elastičnosti kože, te za čišćenje noktiju i kožica
- Stvara pročišćavajući učinak u aromaterapiji
Upotreba ulja
PRIMJENA: Ulje nima možete koristiti kao koncentrat ili ga pomiješati sa nekim baznim uljem. Jedan dio ulja nima pomiješajte sa dva do tri dijela baznog ulja – maslinovog, kokosovog, bademovog ili sl.
Čuvajte ulje neema na suhom i mračnom mjestu bez sunčevog svijetla. Hladno prešano se ulje nima stvrdne i na sobnoj temperaturi. Stavite ga na toplo mjesto ili u posudu tople vode (cca 35°C) da se vrati u tekuće stanje. Ne stavljajte ulje nima u prevruću vodu (iznad 50°C), jer bi to moglo dovesti do smanjenja učinkovitosti njegovih svojstava.
Ukoliko ste imali problem sa UŠIMA u slijedećih nekoliko pranja kose dodajte malo nimovog ulja, da se uši ne bi ponovo izlegle.
Kod kojih tegoba pomaže ulje nima?
ARTRITIS: Različiti oblici artritisa mogu biti rezultat poremećaja autoimunogenog sustava i dovesti do oštećenja zglobova i upala. Dermalno korištenje ulja nima uvelike može pomoći kod tih tegoba. Antibakterijsko djelovanje smanjuje infekciju, smiruje bol i ublažava simptome upale.
AKNE: Akne su vrlo neugodne, jer se nalaze na licu. Ulje nima uništava bakterije koje nastaju u aknama i na taj način ih rješava. Također smanjuje upale izazvane aknama.
PSORIJAZA: Smanjuje svrbež i crvenilo kože, ne uzrokujući nuspojave.
PRHUTI: Ulje nima umasirati u tjeme i ostaviti najmanje jedan sat da djeluje. Zatim operite kosu šamponom. Postupak ponovite 2 do 3 puta tjedno. Kroz najviše 3 tjedna prhuti će nestati.
AROMATERAPIJA: Zrak koji dolazi u dodir s nimovim lišćem ili uljem biva pročišćen od virusa i bakterija i pomaže dezinficirati sobu, te spriječiti širenje zaraze.
PROTIV KOMARACA: Odličan je kao repelent. Nanosi se direktno na kožu ili se koristi u AROMA LAMPI.
PROTIV MOLJACA: Pamučne loptice natopljene nimovim uljem stave se u ormar. Miris nimovog ulja, koji je sličan češnjaku, tjera moljce i druge insekte.
KUĆNI LJUBIMCI: Nim ulje lijeći bolesti vašeg kučnog ljubimca, kao što su gljivične infekcije, dermatitisi, ekcemi i psorijazu glave. Možete ga koristiti i protiv buha i suhe kože. U šampon stavite nekoliko kapi ulja nima i time operite Vašeg ljubimca.
UŠI – rješavanje uši korak po korak:
- Prvo se vlasište , snažno masirajući, dobro natopi uljem nima. Budite sigurni da niti najmanji dio nije ostao nenauljen! Snažno masirajte vlasište, da se ulje upije u sve pore.
- Kako bi spriječili kapanje ulja po podu, neka se tretirana osoba legne na pod, sa plastičnom folijom ispod glave
- Tako nanešeno ulje ostavimo da se upije I da djeluje oko sat vremena, a zatim kosu našamponiramo
Dobro isperite kosu od šampona, ali da ostane malo masna. - Sada podijelite kosu na dva dijela I češljajte je metalnim gustim češljem, kako bi odstranili jajašca. Možete koristiti I pincetu, kako bi lakše odstranili i zgnječili gnjide.
- Tako masnu kosu treba ostaviti najmanje dva dana, prije nego što se temeljito opere. U slijedećih nekoliko pranja kose dodajte malo nimovog ulja, da se uši ne bi ponovo izlegle.